A lakásvásárlás költségei nem mindenki előtt egyértelműek. Az ingatlanpiacon jelenleg számtalan olyan vásárló van, akiknek egyáltalán nincsen lakásvásárlási tapasztalatuk. Sok olyan tétellel találkozhatnak a kiadási oldalon, amelyről eddig nem is hallottak. Előzetesen természetesen végeznek kalkulációt, de abban nem szerepel minden költség.
A lakásvásárlás költségei között szerepelnie kell az értékbecslési díjnak, a vagyonszerzési illetéknek, a közjegyzői díjnak, a hitelfolyósítási díjnak, az ügyvédi díjnak és a rejtett hibáknak. Egy ember élete során pár alkalommal vásárol lakást, így az éppen érvényben lévő szabályok és költségek nem biztos, hogy ismertek. Ezt még nem lehet lakásvásárlási rutinnak nevezni.

A hitel költségek is fontosak
Amikor új lakás vásárlása előtt állunk, akkor érdemes utánajárni, hogy a vásárláshoz pontosan mennyi pénz szükséges. Nem csak a vételárral kell számolni, hanem még számos egyéb kiadással. A tőke a legfontosabb a lakásvásárláshoz, de ha hitelfelvételre kerül sor, akkor az pluszban rengeteg papírmunkával jár.
A hitel költségekhez tartozik az értékbecslés díja, amely pár tízezer forintot tesz ki. Ide sorolható a hitelfolyósítás díja, amely akár a 100 000 forintot is meghaladhatja, illetve a közokiratba foglalásnak is külön költsége van. Ennek díja évről évre folyamatosan emelkedő tendenciát mutat.
A bankok sokszor akciót hirdetnek és ezeket a díjakat elengedik, átvállalják. Nagyon alaposan át kell azonban olvasni a hitelszerződést, mert elképzelhető, hogy a futamidő végén kérik ezeknek a költségeknek a kifizetését. Máris több százezer forintos kiadásnál tartunk.
Lakásvásárlásnál az ügyvédi költségeket is ki kell fizetni
Lakásvásárláskor nem elég magának az ingatlannak a vételárát összeszednünk még az ügyvédi költségekre is gondolni kell. Az elmúlt években tapasztalható ingatlanboomnak köszönhetően az ügyvédek folyamatosan csökkentették a díjakat. Korábban a megbízási díj 1% körül alakult, ez ma már lecsökkent 0,6-0,8 százalékra. Az adásvétel lebonyolítását csak ügyvéd segítségével érdemes végrehajtani.
Ezt az összeget már az adásvétel elején a foglalóval együtt kell kifizetni, így ezt hitelből nem igazán lehet fedezni. Ezután már az adóhivatal is sorban áll, hiszen szinte azonnal kiszabják a vagyonszerzési illetéket, amely főszabály szerint a vételár 4%-a. Az ügyvédi költség és a vagyonszerzési illeték akár milliós nagyságrendű is lehet.
A költözés sem olcsó mulatság
Személyi kölcsön vagy lakáshitel felvételekor érdemes belekalkulálni egyéb költségeket is a költözésbe. Amennyiben használt lakásba költözünk, úgy érdemes számolni újabb kiadásokkal is, ami lehet egy konyhagép beszerzése, egy új konyhabútor, vagy akár egy új ülőgarnitúra. A birtokba vétel egy csodálatos dolog, de ennek is vannak költségei, mire az új lakásból otthont varázsol az ember.
Ha átvettük a kulcsokat, akkor indulhat be az érdemi munka. A felújítás és minden, ami segíthet, hogy otthonossá tegyük az új ingatlant. Az apróbb átalakítások, vagy egy fürdőszoba felújítása elérheti szintén az 500 000 Forintot.
A lakásvásárlás költségei itt nem értek véget
Ha készen vagyunk a felújítással, berendezkedéssel, akkor még mindig érhetnek mindenkit váratlan kiadások. Egy használt lakásnál, de sajnos ma már az új ingatlanoknál is előfordulnak rejtett hibák. A szavatosság minden esetben rögzítésre kell, hogy kerüljön az adásvételi szerződésben.
Ha nagyobb hibára bukkanunk, mint például egy víz vagy áramvezeték komplett cseréje, egy szigetelés hiánya, akkor azt a szavatossági időn belül rá lehet terhelni az eladóra. Itt is számolni kell azzal, hogy a költségeket a vásárlónak kell előre megfinanszíroznia és csak utólag kapja meg a pénzt az eladótól, ha szerencsés akkor pereskedés nélkül.
A családi kassza ezeket a költségeket már nem biztos, hogy finanszírozni tudja, így érdemes erre is félretenni pár százezer forintot.