Ez az a kérdés, amit minden egyes nap fel kell tennie azoknak, akik ilyen jellegű befektetésben gondolkoznak. Ez a történelmi időktől kezdve ismert nemesfém, melyet már Arisztotelész is jegyzett befektetési lehetőségként, mindig is jelentős szerepet játszott a gazdaságban.Ezért is jó tudnunk hol áll az arany árfolyam például ma.
Jelenleg India a világ egyik legnagyobb aranyrúd és – érmefogyasztója. Ám ma már gyakorlatilag bárki vásárolhat aranyat, akinek elég pénze van rá, hiszen fizikailag vagy a tőzsdén mindenki számára elérhető ez a nemesfém. Az aktuális árfolyamot azonban számos tényező befolyásolja.
Mitől függ az arany ára az árfolyama?
Abban a percben, mikor aranyat veszünk vagy eladunk, három nagy tényező befolyásolja az aktuális árfolyamát. Minden nap kétszer, 11 órakor és 16 órakor Londonban állapítják meg az aznapi elszámoló árat, mely alapján az arannyal kereskedők „beárazzák” készleteiket.

Ezt az árat euróban és amerikai dollárban is meghatározzák, így a London által megadott elszámoló ár mellett az euró – dollár árfolyam, valamint az euró – forint aktuális árfolyama is befolyásolja az árat. Jól látható tehát, hogy az árfolyam állandóan változik, egy délelőtt megvásárolt aranyrúd ára már délutánra is változhat pozitív vagy negatív irányba.
A jelenlegi negyedévi aranykereslet nagyban elmarad a tavalyitól, 18%-kal csökkent. A World Gold Council elemzése szerint ez nem meglepő, hiszen 2016. első három hónapja nagyon erős volt ebből a szempontból.
Ugyanakkor 2017. márciusára 5,9 tonnával növelték állományukat a fizikai aranyba fektető, tőzsdén jegyzett befektetési alapok, különösen az európai országok részéről.
Mi az a befektetési arany?
A befektetési aranynak olyan piaca van a világban, amely állandóan fejlődés alatt áll. Ez a nemesfém ÁFA- és adómentes az egész Európai Unió területén. Igaz ez a szabályozás a legalább 995 ezrelék tisztaságú, 1 grammot meghaladó súlyú aranyrúdra vagy lemezre, valamint a minimum 900 ezrelék tisztaságú arany érmére.
Utóbbinál további kitétel, hogy 1800 után verték és az azt kibocsátó országban hivatalos fizetőeszközként forgalomban volt valaha, piaci értéke pedig nem haladja meg 80%-nál jobban annak aranytartalmának aktuális szabadpiaci értékét.
Ez a szabályozás viszont csak a fenti kritériumoknak megfelelő lemezekre, érmékre, rudakra és tömbökre

vonatkozik, az ékszerek továbbra is ÁFA kötelesek. Mivel mind az Európai Unió, mind pedig az államok számára fontos, hogy a lakosság számára is elérhető befektetés legyen az arany, ezért az ÁFA mentességre vonatkozó szabályozás várhatóan még hosszú ideig nem változik.
Érdemes tudni azonban, hogy ha aranyrudat vagy érmét adunk el, mint ingóságok vételéből és eladásából származó árfolyamnyereség, adóköteles.
Karát és uncia
Karáttal az arany tisztasága mérhető, a legnagyobb a 24 karát, amely 100%-os aranyat jelöl, a legkisebb pedig a 8 karátos, ekkor 33,3%-os tisztaságról beszélünk.
Unciával a nemesfémek értékét jelölik, az angolszász területeken elterjedt mértékegység. Egy uncia 31.1035 gramm aranyat jelent.
Hogy tároljam az aranyat?
Alapvetően három megoldás különböztethetünk meg, mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai is. Ha fizikai aranyat veszünk, természetesen nekünk kell gondoskodnunk annak szállításáról és megfelelő tárolásáról, mely már alapvetően sok plusz költséget feltételez, mivel a biztonság az első számú szempont egy ilyen befektetésnél.
Előny azonban, hogy ha Európai Uniós államba szeretnénk magunkkal vinni, vámmentesen megtehetjük. Azonban a hátrányok közé sorolandó, hogy az arannyal foglalkozó kereskedők közében akár 15%-os árkülönbség is lehet a termék eladási- és visszavételi ára között. Ennek fő oka az árrés, ám az is számít, hogy minél kisebb egy aranyrúd- vagy tömb, annál nagyobb az előállítási költsége.
A másik megoldás a befektetési aranyszámla nyitása, ebben az esetben szintén fizikai aranyat vásárolunk, azonban az nem kerül hozzánk, a számlát működtető cég páncéltermében marad, így a tárolás nem okoz problémát. A goldgramban vezetett arany vagyonunkat évekig is itt tarthatjuk, de napi szinten is mozgathatjuk azt számlánk segítségével. A számlanyitásnak költsége nincs, a tranzakciók költsége általában az 1%-ot sem éri el, a vételi- és eladási ár közötti különbség pedig csupán 0,3-0,4%.
Ha egyáltalán nem szeretnénk fizikai aranyat vásárolni, a megoldás a tőzsdei arany alapok. Ezzel a megoldással nem aranyat veszünk, hanem olyan értékpapírokat, melyek aranyat vásárolnál vagy tárolnak, bányászattal és finomítással foglalkozó vállalatokba fektetnek.
Ennél a típusú befektetésnél a kezelési- és a tőzsdei költségeket kell fizetnünk, a befektetési alapok pedig a fizikai árfolyam változásával együtt mozognak, bár az emelkedés tompábbnak nevezhető.
Milyen módon ne vegyünk soha aranyat?
Ékszer formájában befektetési szándékkal nem érdemes vásárolni, hiszen ahogy korábban említettük, más szabályok vonatkoznak rá, mint a rudakra, érmékre vagy lemezekre. Továbbá nem ajánlott nem elismert gyártótól venni a befektetési aranyat, hiszen – ahogy ez más termékek esetében is igaz-, könnyen átverhetnek minket.
Ha fizikai aranyat veszünk, soha ne fizessünk sérült vagy kopott áruért, legfeljebb csak nyomott áron! Emellett az online térben is óvatosan tevékenykedjünk, hiszen itt a legnagyobb az átverés veszélye!