A pénzügyi paradigmák között kiemelt helyen szerepel az árfolyamrendszer szisztémája, amely maga után von egy sor olyan közgazdaságtani alappontot, mint a tartalékvaluta, a deviza, a különféle valuták, így a dollár,illetőleg akár az Euró árfolyam; az árfolyam mozgása, vagy akár az árfolyamrögzítés eljárása mint a fizetőeszköz biztosítéka.
Az előbbi felsoroláshoz szervesen kapcsolódik az árfolyamrés kevésbé ismert jelensége, mely az Euró árfolyam figyelemmel kísérése során is feltűnhet a pénzügyi látóhatáron.
Az olvasók nagytöbbsége bizonyára került már olyan szituációba, hogy lehetőségeihez, elképzeléseihez, terveihez igazodva vásárolt valamely ország fizetőeszközéből. Ilyen esetekben figyelmes lehetett arra a tényre, mely szerint a különféle bankok, illetve pénzváltók magasabb árértékkel bocsátják áruba a bankjegyeket, ugyanakkor alacsonyabb értéket képvisel a valuták vételára az eladási árhoz képest, azzal összehasonlítva.
Árfolyamrésként definiálják azt a pénzügyi jelenséget, amelynek során a bankok által használt napi szintű eladási-vételi árfolyammutatók különböznek a Magyar Nemzeti Bank által aktualizált formális árfolyamtól, vagy éppenséggel egy adott bank által kalkulált saját középértéktől.

Mire szükséges még figyelnünk az Euro árfolyam tekintetében?
Érdekességképpen ide hozható az árfolyam-jelenség kapcsán, illetve a kereslet-kínálat kapcsán, hogy a devizaárfolyam esetében naponta több ízbeni változások is felüthetik a fejüket, amely módosulásokat figyelemmel kísérhetjük a bankok, valamint a pénzváltók hivatalos oldalain, ugyanakkor a helyszínen egyaránt megnézhetjük mindezeket.
A tájékozottság kedvéért még kibővíthetjük a szerzett információk lajstromát azzal a komponenssel is, hogy az árfolyamváltozás a soron következő csereérték-módosulásig van érvényben. Ezen adatmódosulásokat a MNB a délelőtti órákban állapítja meg, és kiszámolja a számtani középarányost, amely ettől a pillanattól fogva hivatalosnak tekinthető arra a napra vonatkoztatva.
Az Euró árfolyam körvonalai a valutaárfolyam fogalomkörének kialakulásáig, valamint a modern kapitalizmus kiformálódásáig vezethetőek vissza. Maga a valuta szavunk, mely egy olasz szószármazék, és jelentése: pénz, a piacgazdaság létrejöttével bővítette a nyelvünk szókészletét.
Hogyan lett papírpénz az EURO?
Egészen a 19. századig nem volt ismeretes a ma hallatlan népszerűségnek örvendő bankjegy, hiszen a nemesfém öltötte magára a mai papírpénz – inkább szimbolikus és bizalmon alapuló – fizetőeszköznek a jellemvonásait.
Az európai integráció kérdésében jelentőségteljes funkciója van az Eurónak. Szakemberek figyelembe vették mindazokat a szempontokat, potenciális gazdaságpolitikai változásokat, amelyek az Euró bevezetésével feltételezhetően bekövetkeznének. Mindezekkel a potenciálokkal számolva, talán nem vonjuk kétségbe az Euró árfolyam figyelésének fontosságát.
Csupán néhány szempont ezek közül a lehetséges közgazdasági hasznok közül: pozitívan befolyásolhatja a gazdasági növekedést, valószínűsíthető a GDP-stabilitás elérése, a társadalmi jólétben előrelépés sejthető, a meglátások konklúziója pedig optimista kicsengésű.